POBYT NA SLNKU

ÚVOD / POBYT NA SLNKU

Pravidlá pobytu na slnku :

1. V lete sa nevystavujeme slnečnému žiareniu medzi 11,00 a 15.00 hodinou.

2. Je nutné chrániť zrak kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV – filtrom.

3. Tvár chránime klobúkom alebo šiltovkou.

4. Nezabúdajme, že tmavšie oblečenie z hrubšie tkanej látky nás chráni viac ako svetlé z redšej tkaniny, suché oblečenie nás chráni viac ako mokré.

5. Je nutné veľmi opatrne vystavovať slneniu deti. Deti do 3 rokov veku neopalujeme, ak sú vystavené dlhšiu dobu slnku používame ochranné krémy s fyzikálnymi filtrami. Staršie deti ako 3 roky pri pobyte na slnku pravidelne natierame ochranným krémom s UV – filtrom určeným pre deti podľa typu pokožky, miesta pobytu a dĺžky pobytu na slnku.

6. Nanášanie ochranného krému s príslušným UV – faktorom /označenie SPF a číslo/ musí byť minimálne 20 min. pred pobytom na slnku pokiaľ sa jedná o chemický filter UV – žiarenia, rovnomerne nanesený na celom povrchu. Veľmi dobre sa nanášajú prípravky vo forme spreja a mlieka.

7. Pred slnkom sa treba chrániť aj keď je pod mrakom, nezabúdajme tiež na ochranu pri plávaní a veternom počasí, kedy naše telo lepšie znáša teplotu ovzdušia a máme pocit, že nie je až také teplo a nemôžeme sa spáliť.

8. Nutný je pravidelný pitný režim.

9. Výška ochranného faktora musí byť prispôsobená fototypu kože, dĺžke pobytu na slnku, miestu pobytu, ale v žiadnom prípade by nemala byť nižšia ako 20 – 25.